Babaya Mektup, Babaya En Güzel Mektup Örnekleri – 20 Mektup

Babalarımız gözümüzde her zaman kahraman olmuşlardır. Annelerimiz kadar bizi koruyup kolladılar. Ama annelerimiz kadar babalarımıza kolay açılamıyoruz. Annelerimize karşı ne kadar kolay açılırsak, babalarımıza gelince o kadar kolayca yapamıyoruz. Çocukken en iyi arkadaşımız olan babalarımız yeri geldi kitap okudular, yeri geldi bizimle saatlerce sokakta oynadılar, yeri geldi bizleri tehlikelere karşı korudular, kolladılar…

babaya hediye

Babalarımızla konuşmaktan çekindiğimiz için çoğu zaman içimizdekileri onlara dökemedik. Yüz yüze konuşmak her zaman daha zor olmuştur ama babaya yazılan mektup içinizde tüm birikenleri anlatmaya yeter. Babanıza anlatamadığınız her ne varsa ya da söylemek isteyipte söyleyemediğiniz şeyleri babanıza yazdığınız bir mektupla kolayca dile getirebilirsiniz. Böylece tüm istediklerinizi kolaylıkla ona söyleyebilirsiniz.

-Sana söylemek istediğim o kadar çok var ki nereden başlasam bilemiyorum bile. Bunca sene aynı evde ama sanki iki yabancı gibiydik. Ama ben artık aynı evde iki yabancı gibi olmak istemiyorum babacığım. Ben seni çok özlüyorum ve ben seni çok seviyorum. Aynı evin içinde seni özlemek istemiyorum. Bunca sene sen bana baktın, sen beni kolladın… Ama artık seni koruma ve kollama sırası bana geldi. Seni her zaman sevdiğimi ve seveceğimi bilmeni istiyorum. Eğer sen hayatımda olmasaydın ben şu an olduğum kişilikte biri olmayacaktım. Beni şekillendirdiğin için ve beni her zaman koşulsuz, şartsız sevdiğin için sana sonsuz minnettarım baba.

babaya mektup

 


 

-Canım babacığım, seni nasıl seviyorum bir bilsen… Sen benim en iyi arkadaşımsın ve hep öyle kalacaksın. Hala daha dün gibi hatırlarım çocukken oynadığımız tüm o oyunları. Karnemdeki ilk zayıfı annem görmesin diye birlikte çaba harcamamızı ve daha nicelerini… Ben hiçbirini unutmadım babacığım ve hiçbir zaman unutmayacağım. Çocukluğumdan beri beni saniye olsun sensiz bırakmadın. Her ihtiyacım olduğunda nerede olduğumun önemi olmadan geldin ve bana kendimi her zaman güvende hissettirdin. Çünkü biliyorum, dünyanın neresinde olursam olayım başıma bir olay gelse benim senin gibi kahraman bir babam var. O telefonun her defasında açılacağını bilmek ve senin sesini duymak içimi o kadar rahatlatıyor ki baba bunun tarifini asla yapamam.

babaya mektup

 


 

-Senin yanındayken bana hiçbir şey olmazmış gibi geliyor baba. İsterdim ki, her çocuk benim kadar şanslı olsun. Seninle aramızdaki bağ her baba oğulun arasında yaşansın. Bana ilk rakımı içirdiğin zaman “benim yanımda iç ki, dışarda içtiğinde neler olabileceğini bil” demiştin. Beni öyle güzel yetiştirdin ki baba umarım ilerde kendi evlatlarıma da senin bana davrandığın kadar merhametli ve şevkatli olurum. Senin hakkını ne yapsam ödeyemem biliyorum babam… Benim için verdiğin emekleri, uğraşları, senelerce bıkıp usanmadan peşimden koşmanı ve koşulsuz şartsız beni sevmeni ne yapsam sana ödeyemem. Ama sana diyebileceğim tek bir şey var o da benimde seni koşulsuz şartsız ne çok sevdiğimi bilmen.

babaya mektup

 


 

-Dünyadaki taptığım tek adam babam… Seni öyle çok seviyorum ki bunu anlatmaya kelimeler yetmez. Allah her kız çocuğuna senin gibi muhteşem bir baba nasip etsin. Benim için yaptığın onca şeyi asla unutamam. Özellikle beni her defasında anneme karşı savunman. Sen olmasaydın kim bilir kaç terlik yemiştim. Seninle bir sürü anı biriktirdim canım babam. Hiçbir baba kızını maça götürmezken sen beni maça götürdün, birlikte balık tuttuk, benimle birlikte ağladın, benimle birlikte sevinçten bardakları kırdın. Seninle o kadar güzel bir çocukluk ve genç kızlık dönemi geçirdim ki… Umarım her çocuk benim kadar şanslıdır. Ben dünyanın en iyi ve güçlü oyun arkadaşına sahiptim. Ve birlikte tüm maçlarımızı kazandık. Seninle birlikte büyüdüğüm için çok şanslıyım. Babacığım seni çok ama çok seviyorum. İyi ki varsın ve ben iyi ki senin kızın olarak bu dünyaya gelmişim.

babaya mektup

 


 

-Keşke seninle daha yakın bir bağ kurabilseydik. Seni tanımayı o kadar çok istedim ki aslında… Bilemezsin… Aramızdaki kıramadığımız buz kütlesi her ne ise ben artık daha fazla aramızda kalmasını istemiyorum babacığım. Her çocuğun ihtiyacı olduğu gibi benimde sana ihtiyacım var. Büyüdüm ama hala daha seninle konuşurken çekiniyorum. Babacım ben seni çok özlüyorum. Artık aramızdaki dargınlık sona ersin. Çocukken saatlerce seninle konuşurdum ve vakit ışık hızında geçerdi sanki bana. Hiçbir zaman yetmezdi senin dinlemek. Saatlerce bir şeyler anlat, bana masallar oku isterdim. Ve en çok huzuru da seninde bulurdum. Ben yine çocukluğumdaki gibi saatlerce seninle konuşmak  ve huzuru bulmak istiyorum.

babaya mektup


 

Babaya mektup örnekleri kısa ya da uzun olarak internette aratabilir ve onlardan esinlenerek kendi mektubunuzu yazabilirsiniz. Ya da sizin için en uygun bulduğunuz mektubu biraz kendinize göre yorumlayarak babanıza verebilirsiniz. Babalarımız annelerimiz kadar yumuşak olmayabilir belki ama en az annelerimiz kadar bizleri sever ve korumaya çalışır. Annelere biraz daha sert bir duruşları olsada babalarımızın da yüreği son derece yumuşaktır. Bu yüzden daha fazla söylemek istediklerinizi ertelemeyin ve bu koca yürekli adamlara duymak istedikleri ve içinizden gelen tüm sevginizi bir kez daha hatırlatın. Çoğu zaman sorgulamadan peşinden gittiğimiz ve  her fırsatta onu taklit ettiğimiz babalarımızı ne kadar çok sevdiğimizi söyleyelim.

-Aslında uzun zamandır sana söylemek istediklerim var baba. Sen benim gözümde dünyanın en muhteşem babasısın. Her ne kadar bize karşı mesafeli yaklaşsanda biliyorum ki içinde kocaman bir fırın var. Çocukken bize yapma etme evladım derken bile ne kadar üzüldüğünü anlardım. Babacım ben seni çok ama çok seviyorum. Sen benim gençliğimin idolüydün. Tüm çocuklar süperman, batman olmak isterken ben büyüyünce babam gibi olacağım derdim. Hatırladın mı? Sen benim için dünyadaki en özel adamsın. Her zaman dürüst, çocuklarını ve eşini koruyup kollayan, ailesi için elinden gelenin en iyisini yapan dünyanın en merhametli insanısın. Keşke tüm babalar senin kadar muhteşem olsa ama bir tane var o da bende.

babaya mektup


 

-Bazen anneme olan tavırlarına bakıyorum da seni bir kez daha seviyorum babacım. Sanırım dünyadaki en müthiş insan olabilirsin benim için. Bir babada olması gereken her şeyin var. Komik, oyun sever, anlayışlı ve koşulda çocuklarına vakit ayıran dünyanın en iyi babasısın. Sen olmasan ne yapardım bilemiyorum baba. Ben bir derdim olduğunda ilk sana gelirim baba Bilirim ki gittiğimde babam beni geri çevirmez. Bugüne kadar yaptıklarının hakkını asla ödeyemem. Benim okuttun, büyüttün bugünlerime kadar gelirken her düştüğümde yanıma gelip elimi tuttun. Her zaman beni savundun ve en önemlisi de ne biliyor musun baba? Sen bana inanmayı seçtin. Çünkü çocukluğumdan beri ben sana güvendim ama artık sende bana güvenebileceğini biliyorsun. Canım babam sen hiç yanımda ayrılma çünkü seni çok seviyorum.

babaya mektup


 

-Sana yüz yüze söylemek istediğim çok şey var fakat ya sözcükleri eksik seçiyorum ya da zaman yaratmakta başarısız oluyorum. Çocukluğumun anılarını ölümsüz kıldığın için, gençlik yıllarımda saçma sapan ergence davranışlarımı hoş gördüğün için ve evimizi mutlu bir yuva haline getirmek için ve bizim için yaptığın onca şeye minnettarım. Seninle çıktığımız yürüyüşleri ve verdiğin öğütleri hiçbir zaman unutmayacağım. Bana dünyanın iyi yanını ve kötü yanını anlatırken gerçekleri saklamayı değil söylemeyi seçtiğin için teşekkür ederim. Senin bana anlattığın dünya sayesinde bugün kendime ait huzurlu bir dünyam var. Benim için yaptığın her şey için sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Seni çok seviyorum babacım. Bunları senin yüzüne söyleyebilmeyi de çok isterdim ama söyleyemeyecek kadar utanıyorum. Bu yüzden ilk mektubumu sadece sana yazıyorum.babaya mektup örnekleri


 

-Sen benim sevdiğim ilk erkeksin canım babam. Kahramanım gibisin adeta sana sarılınca bana hiçbir şey olmayacakmış gibi geliyor hala. Ne zaman canım sıkılsa babam olsa bir sarılsa geçer derim hep. Babacım beni olduğum gibi kabul ettiğin, değiştirmeye çalışmadığın ve ne zaman ihtiyacım olsa koşarak geldiğin için teşekkür ederim. Bana ve ailemize iyi bir gelecek kurmak için senelerce didindin ve çalıştın. Tüm bunları yaparken bir kere bile söylendiğini duymadım. Sen benim için öyle özelsin ki babam. Keşke her evladın senin gibi muhteşem bir babası olsa. Belki o zaman ne demek istediğimi insanlar biraz daha iyi anlayabilir. Bana öyle güzel anılar biriktirdin ki, hala daha dünmüş gibi aklımda hepsi. Elimden geldiğince senin için iyi bir evlat olmaya çalışıyorum. Ben yapıp yapmadığımı bilemiyorum ama bildiğim tek bir şey var o da senin muhteşem bir baba olduğun.

babaya mektup örnekleri

Her çocuğun babası onun gözünde son derece kutsaldır. O her şeyi yapabilecek güçteymiş gibi hisseder. Bu yüzden ne zaman bir çocuğun başına bir şey gelse koşarak ilk babasına gider. Hemen hemen her erkek çocuğu büyüyünce babası gibi olmak ister, her kız çocuğu da büyüyünce babası gibi bir adamla evlenmek ister. Çünkü çocuklar için babaları dünyanın en mükemmel insanıdır. Hemen hemen her çocuk babasının taklitini yapmıştır. Duruşu, bakışı, oturuşu ve konuşmasıyla belki de… Çünkü hepimiz babamız gibi güçlü, iyi ve merhamet sahibi olmak isteriz. Çocukluğumuzun kahramanı olan babalarımıza içimizi dökmek, duygularımızı söylemek için belki de kağıt ve kalemi almanın tam vaktidir.

Baba mektubu son derece hoş ve naif bir fikir aslında. Babanıza yazdığınız mektupla hem ona karşı olan düşüncelerinizi rahatlıkla söyleyebilirsiniz, hem de bu mektupla onun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar çocukken daha çekingen olduğumuzu düşünsekte, aslında büyüdükçe daha çok içimize kapandığımızı fark edemiyoruz. Mektup yazmak zor gibi görünsede kağıt, kalemi elinize aldıktan sonra kelimeler dizelerde akmaya başlayacaktır. Mektup yazmak hem nostaljik bir hava yaratır hem de insanların yüzüne söyleyemediğiniz şeyleri söyleyebilmeniz için size fırsat tanır. Bu yüzden babanıza açılmanızın en samimi ve en sıcak yolu ona yazacağınız mektuplardan geçer. Bu yüzden babanıza karşı söylemek istediğiniz şeyleri yazmanın tam sırası.

Babalarımız bizi her zaman korur ve gözetir. Onların olmadığı bir günü bile düşünmek cehennem gibi gelir bize. Çünkü biliriz ki başımıza bir şey gelse, tek telefonumuzla babalarımız gelir yanımıza. Babanıza yazacağınız sıcak ve samimi bir mektupla belki ilişkilerinizin daha iyi olmasını sağlayacaksınız. Duygularımızı ona karşı birçok konuda belli edemesekte, en azından yazacağınız mektuplar bir adım attığınızı göstermiş olacaksınız. Babaya Mektuplar yazılması her baba için son derece duygusaldır. Senelerce bakıp büyüttüğü insanın elinden çıkan satırları tek tek okuması son derece keyif verici ve mutlu edici olabilir bir baba için. Sizin için hazırladığımız Babaya mektup örnekleri yazımızla belki kendinizde bir şeyler bulabilirsiniz.

 

TEILEN