Doğum Günü Şiirleri – Şairlerin Kaleminden 20 Doğum Günü Şiiri

0

Doğum günleri herkes için özel olan, kutlanılmadan geçilmeyen ve yeni umutları da beraberinde getiren özel zamanların başında geliyor. Bir insanın doğduğu günden daha önemli, daha değerli bir anı olabilir mi? Olamaz dimi. İşte doğum günleri de o özel anların bir kalıbı, bir göstergesi aslında. Siz o gün dünyaya gözlerinizi açtınız ve hayata merhaba dediniz. Bundan daha özel bir an olamaz dünyada. Doğum günü şiirleri de bu özel anları taçlandıranların arasında yer alıyor. O an yaşanan duygular doğum günü şiirleri sayesinde dudaklardan dökülüp gidiyor.

doğum günü hediyeleri

Doğum günü şiirleri Nazım Hikmet mısralarında ise ‘’ Yapraklara dallara, yeşillere allara. Nice nice yıllara gülüm. Nice yıllara.’’ Sözleri ile geçiyor. Sevgilinin yeni bir yaş alması, doğum gününü kutlaması onun için en içten en güzel dileklerle gözlerine bakmayı gerektiriyor. Doğum günü şiirleri Nazım Hikmet için sanıldığından daha önemli olsa da şairin ünü bu şiirlerden geliyor elbette. Doğum günü şiirleri ünlü şairlerden tadına doyulmayacak mısralarla çıkıyor.

Doğdun, güllerin açtığını gördüm.
Pencereden öten kuş, dalları havalanan ağaç,
Hepsi ama hepsi ayrı bir güzelleşti.
Dünyaya renk veren biricik kelebeğim benim.

Nefes almak daha bir güzel, şarkı söylemek daha bir keyifli oldu.
Sen doğduğundan beri.
Dağlarda açan goncalar daha güçlü, daha kuvvetli artık.
Sen doğduğundan beri.

doğum günü şiirleri

Dünyayı güzelleştiren, umutları tazeleyen bir havan var.
Herkese umut dağıtan, herkesi dağıttığı umut ile besleyen.
Nereden gelir bu gizemin, nereden gelir bu havan?
Bilmem, bilemem.

Şimdi sen doğdun ya, kötülük biraz daha güç kaybetti.
Şimdi sen doğdun ya iyiliğin rengi gözlere değdi.
Şimdi sen doğdun ya güneş daha güzel doğdu.
Şimdi sen doğdun ya yarım kalan her şey bir bütün oldu.

doğum günü şiirleri

Doğum gününe özel şiirleri her defasında aynı aşkla söyleyen, aynı aşkla dinleyen insanlara rastlamak mümkün. Çünkü iyi ki doğdun demekten çok daha farklı bir seçenek olan doğum günü şiirleri, duyguların en derinine iniyor. Doğum günü şiirleri Özdemir Asaf mısralarında oldukça duygulu, oldukça naif ruhların anlayabileceği türden duygulara hitap ediyor. Kelimeleri ince ince işleyen Özdemir Asaf sıra doğum günü şiirlerine geldiği zaman işlenen kelimelere ayrı duygular yüklüyor.

Doğum günü şiirleri arkadaşça da olabiliyor, bir sevgiliye aşk dolu sözlerle de dolu olabilir. Bu tamamen doğum gününü kutlayacağınız kişinin sizdeki yerine bağlı. Sevgiliniz için doğum günü şiirlerine göz attığınızda aşkınızın yüceliğinde, onu ne kadar çok sevdiğinizden ve onun hayta gelmesinden ne kadar mutlu olduğunuzu ifade edebilirsiniz. Eğer doğum günü şiirleri arkadaşça olacaksa da kelimeler dostluğunuzun yüceliğine göre şekillere giriyor. Arkadaşlar doğum günlerinin en vazgeçilmezleri arasında. Onlarsız ne bir plan ne de bir eğlence düşünmek mümkün değil. O özel günlerde en yakın arkadaşlar canla başla sizin mutluluğunuz için çalışıyor.

Her başım sıkıştığında yardımıma koşan,
Beni herkesten her şeyden çok seven, dost.
Dostun bende bulunan tek tanımı,
İyi ki doğdun iyi ki dostum oldun.

doğum günü şiirleri

Dostluk uzun bir yolculuk,
Bu yolda yanında olanlar ve olmayanlar…
Her çeşit insanla karşılaşabileceğin bu yolculuk,
Sana her zaman altın tepsi ile gelmez.

Tüm bu karmaşanın içerisinde,
Dostluğun uzun yolculuğunda,
Karşıma çıkan sen,
Daha nice yıllar bedelsin.

doğum günü şiirleri

Gözlerin gözlerime değdiği an anladım.
Senin bana benim sana ait olduğumu.
Doğduğun günün bende olan değerini hiçbir kelime ile anlatamam sevgilim,
Can eşim, güzel gözlüm.

Bugün senin doğum günün ya,
Sanma ki sadece sana ait sana özel,
Ben seninle doğdum,
Senin dünyaya geldiğin gün benimde doğum günüm artık.

doğum günü şiirleri

Doğmak belki de basit bir kelime,
Doğmak, var olmak ve hayata tutunmak.
Kime göre neye göre diye hesaplaşsa da insan,
Kaçamadığı bir kader var ortada.

Bugün senin doğum günün,
Bir kader hesaplaşmasının başlamasının bilmem ki kaçıncı yılı.
Seni bana getiren hesaplaşmanın,
Bende hikaye başlatan tarihi.

Bugün senin doğum günün sevgilim,
Doğduğun günün yıl dönümü,
Seni bana getiren ayaklarının,
Büyüyüp adım atmaya başladığı zamanların yıl dönümü.

doğum günü şiirleri

Doğum günü şiirleri sevgiliye yazıldığı zaman dudaklardan dökülen kelimelerin tutkusu daha büyük daha heyecanlı oluyor. Sevgilinin karşısında tir tir titreyen eller iki mısra daha okuyabilmek için kendini zorluyor. Heyecan dolu bu anlar hayatınızın belki de en güzel anları, kim bilir. Doğum günü olan sevgiliye tatlı sözler söylemek, onu el üstünde tutmak, bir günlüğüne de olsa kendini iyi hissetmesini sağlamak çok zor değil. Bu anları eşsiz kılmak doğum günü şiirleri sevgiliye yazıldığı zaman mümkün oluyor.

Doğduğumuz anlardan sonra geçen uzun bir süre boyunca yaşadıklarımızı hatırlamamız mümkün değil. Biz hayata adım atmaya hazırlanırken o adımları anne ve babalarımız çok daha iyi görüyor ve çok daha iyi hatırlıyor. Doğum günü şiirleri kısa ya da uzun olsun anne babalar için fark etmiyor bu nedenle. Onlar o anları yaşadıkları için kısa mısralarla bile eski günlere dönebiliyorlar. Annenizin sizi ilk kez kucağına aldığı o anı unutması mümkün mü? Hiç sanmıyoruz. Doğum günü şiirleri kısa olsa da o anı anlatmaya yetebilir işte bazen. Burada kelimelerden çok daha önemli bir şey var; duygular. Her kapıyı açan, olmazları olduran duygular.

Özgürlük gibi bir şey seni görmek,
Sana dokunmak, seni sevmek.
Özgürlüğün en ince ayrıntısında kaybolmak kadar güzel,
Özgürlüğün gücü kadar güçlü.

Seninle olmak özgürlük gibi bir şey,
Her adımda seni hissetmek,
Her adımda sende var olmak,
Var olduğun günden beri…

İki kelime ile dünyaları bağışlamak sana,
En ıssız sokaklarda el ele dolaşmak,
En sakin caddelerde öpüşmek seninle,
Özgürlük gibi bir şey.

Bende olanı sana vermek,
Sende olanla her gün yeniden doğmak,
Doyamamak, doyamamak, doyamamak.
Doğduğun ana her gün binlerce şükretmek…

doğum günü şiirleri

Şiir yazmak ciddi bir iş. Ciddi olduğu kadar tutkulu da. İnsanı içerisine aldı mı bir daha geri bırakmaz. Bundandır ki nice şairlerin şiirlerinin yolunda ömürlerini defa eder. Doğum günü şiirleri ünlü şairlerden gelir, duygulara dokunur. Bu yüzden doğum günü şiirleri Atilla İlhan ile anıldı mı daha da güzelleşir. Söylenmek istenenler söylenir, dudaklardan dökülenler koşar adım sahibini bulur. En olmaz denilen zamanlarda en olmaz denilen aşkın kapıları aralanır. Doğum günü şiirleri Atilla İlhan ile bir kez daha hayat bulur. Her kime sunulursa sunulsun bu şiirler sonrasında yüzlerde kocaman tebessümler, minnet dolu bakışlar bırakır. Güzel sevmenin yolu şiirlerden geçer. Doğum günü mesajları şiirlerle dolu olduğunda gözyaşları mutluluktan akar. Teşekkürler havada uçuşur ve en önemlisi o an bir ömür akıllardan çıkmayacak anılar arasında yerini alır. Unutulmamak duygularınızı açtığınız kişinin size verebileceği eşsiz bir hediye olur.

Doğum günü şiirlerini ayrı bir kategoride tutmak mümkün. Kimi zaman aşka çalan kimi zaman ise bambaşka duyguları içerisine alan bu şiirler her ne olursa olsun insanların mutlu etmeye tek başına yetiyor. Babalar için doğum günü şiirleri bu şiir türlerinin ayrı bir dalında bulunuyor mesela. Bir evladın babasına duyduğu sevgi kelimelere sarılıp dökülüyor dudaklardan. Çocukların ilk aşkı olan babalar doğum günlerinde en özel, en güzel mısraları hak ediyor. İşte bu yüzden babalar için doğum günü şiirleri kalplere daha çok dokunuyor, insanın gözlerinin dolmasına neden oluyor. Bu şiirler anneye geldiğinde de öyle kolay kolay dökülmüyor dudaklardan. Sizi dünyaya getiren o nadide çiçeğin dünyaya geldiği gün, çifte sevincin yaşandığı bir gün aslında. Annenin doğum günün kutlamak, ona güzel sözler söyleyip, yüreğe dokunan şiirler okumak onun unutamayacağı anlar yaşamasını sağlıyor. Doğum günü şiirleri Can Yücel kaleminden çıktığında annenize verebileceğiniz en güzel hediyelerin başında gelebilir.

Yıllarca güne başlamak için bir neden aradım,
Her sabah doğan güneş bana doğmadı nedense,
Çiçekler bana açmadı,
Kuşlar bana ötmedi…

Seni görene kadar dünya bana yüzünü dönmedi sanki,
Doğmuş ama eksik kalmış bir yavru gibi,
Sokaklarda dolandım durdum nice günler,
Nice geceler zor sabah ettim.

Sonra sen geldin,
Bana karşı olan her şey ama her şey
Kucakladı beni,
Tıpkı senin gibi.

Senin doğumun benim doğumum oldu,
Senin adımlarınla doğdum ellerinle büyüdüm,
Şimdi sen bir yaş daha çalıyorsun hayattan
Ve ben seninle birlikte bir yaş daha çalıyorum hayattan…

doğum günü şiirleri

Hayat epey uzun bir yolculuk. Neşesi de var, üzüntüsü de. Nerede ne zaman başınıza neler geleceğini bilmeniz zor. Koca bir gün başlarken akıllardan geçen beni neler bekliyor acaba sorusundan başkası değil. Böylesine belirsiz böylesine soru işareti dolu bir hayat yaşamak zor gibi gözükse de bunu bir oyuna çevirmek, bu oyunun her aşamasında ayrı heyecanlanmak mümkün. Bu oyunun başladığı an ise doğum denen mucizevi olay. Doğduğumuz anda başlıyor hayat koşuşturmacamız. Sürekli öğrenip sürekli gelişmek zorundayız. Cemal Süreya doğum günü şiiri yazdığında bunları düşünmüş müdür? Bilinmez elbet ama böylesine sancılı bir süreci dizelere dökmek, daha nice şeyleri düşündüğünü de göstermez mi?  Cemal Süreya doğum günü şiiri yazdığında belki de bunları daha çok düşünmüştür. Yoksa öylesine derin anlamları bulması mümkün olamazdı.

Hayatımın en güzel yıllarında yaşadım seni,
Dolu dizgin, heyecan dolu yılları.
Ama bir o kadar da durgun bir o kadar da sakin,
Senin yanına gelince, değişen bir dünya.

Ömrü başladı sanırdım,
Doğduğum, nefes aldığım her an,
Ömrü çok başladı, geldi de geçiyor derdim.
Öyle değil, öyle değilmiş.

Ömrüm seninle başlamış,
Aldığım her nefeste bunu anlamak zor değil.
Çok başladı, geldi de geçiyor dediğim ömrüm,
Senin gülüşünle başlamış.

Senin doğum gününde,
Geçen günlerime bir yenisini ekleyerek,
Sana dair, hep sana dair
Cümleler kurarak, seni sevmek.

doğum günü şiiri

Sevmek bazen korkutucu bazen ise dünyanın en mutlu eden eylemleri arasında yer alır. Sevdiğin insanı kaybetme korkusunu yaşamak, bazen duyguların da önüne geçer. Doğum günü olan sevgiliye dünyaları sunmak, onu dünyanın en mutlu insanı yapmak bu zamanlarda en çok istenilen şeylerden olur. Doğum günü şiirleri Can Yücel kaleminden çıkar sevgiliye ulaşır. Aşkla bakan gözlerin dudaklarından çıkan doğum günü şiirleri Cemal Süreya kaleminden dökülen dizeleri anımsatır. Onun dizeleri gibi aşk dolu, onun dizeleri gibi güven verici. Bir ömre bedel olan sevgiliye doğum günü şiirleri Cemal Süreya örneklerinden sunulduğunda yaşanan duygu değişimlerine şahit olmamak mümkün değil. Aşk bu güzel şiirlerde gizleniyor.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here