En Farklı El Yapımı Hediyer – 20 Kendin Yap Hediye

Hediyenin her türlüsü güzeldir aslında. Ama sizin kendi ellerinizle yaptığınız hediyelerin değeri bir başka olur her zaman. Bu demektir ki; “senin için emek harcıyorum çünkü sana değer veriyorum”. İşte bu bir tek cümle çok şey anlatır aslında karşı tarafa. El yapımı hediyelik eşyalar o yüzden bu kadar değerli ve önemlidir. Bir benzeri daha olmadığı için, içinde emek saklı olduğu için, karşı tarafın ne kadar değerli olduğunu anlattığı için el yapımı hediye tasarımları özeldir ve önemlidir.

Önemli olan el yapımı hediye fikirleri bulmaktır. Hediye etmek istediğiniz kişinin sevdiği şeylere uygun olarak bu hediyeyi belirleyebilirsiniz. El yapımı hediyeler ve yapılışları konusunda yazımız size bilgi verecektir. Makalemiz sayesinde birçok farklı fikre sahip olabilirsiniz. El yapımı hediyeler nasıl yapılır konusunda size yardımcı olmak ve farklı alternatiflerle sizi tanıştırmak bizim için de çok eğlenceli olacak.

El yapımı hediyeler ve yapılışları kolay ve zor olarak kategorilendirilebilir. Zor olanlar da sadece biraz daha oylayıcı olmaktan öte değillerdir ama biz bu makalemizde sizin için yapımı kolay olan örnekler seçtik… Çünkü el yapımı hediyeler kolay olduğunda, özellikle yeni başlayanlar için, daha çekici oluyorlar ve çok kolay bitiyorlar.

El yapımı hediye paketleri de en az hediyenin kendisi kadar önemlidir. Onlar için de yeterli özeni göstermeli ve hediyeleri dikkatlice paketlemelisiniz. El yapımı hediye kutusu yapmak isterseniz, onun için de detaylı bir araştırma yaparak kolay ve şık bir tasarıma ulaşabilirsiniz. Böylece kutunuzu istediğiniz boyutta ve şekilde yapabilirsiniz.

Belki de eşiniz ya da sevgiliniz için el yapımı romantik hediyeler hazırlamak istersiniz. Eğer onun için özel olarak romantik hediyeler yapmak isterseniz sevgiliniz bu hediye karşısında oldukça şaşıracak ve çok mutlu olacaktır. Ya da belki de arkadaşınız için farklı bir hediye yapmak istersiniz…

Şimdi bizim sizin için önerdiğimiz, birbirinden farklı ve orijinal hediye fikirlerine hep beraber göz atmaya ne dersiniz? Bakalım bu hediye fikirlerini beğenecek misiniz? Bunlardan hangileri size uygun olacak?

El Yapımı Saksı Çerçeve

el yapımı hediye çerçeve

Eşinize, annenize ya da bir arkadaşınıza bu tarz bir hediye verebilirsiniz. Kim masasında ya da balkonunda bu tarz bir hediyeye hayır der ki? Yapımı kolay ve farklı tasarımı ile direkt dikkat çeken bu el yapımı saksı çerçeve hediyesine emin olun hediye sahibi bayılacaktır. Bunun için öncelikle çerçeve şeklinde, çok derin olmayan bir kasaya ihtiyacınız olacak. Sonrasında bu çerçeve kasanın üst tarafındaki boşluğa denk gelecek bir tel almalısınız. Tabi bir de olayın kahramanı kaktüslerimiz ve toprağımız var… Birbirinden güzel ve farklı kaktüsler bu hediyenin olmazsa olmazı… Öncelikle kasanızın içine aldığınız toprağı yaymalısınız. Bu arada kaktüslerin köklerini de tellerden geçirerek toprakla birleştirmelisiniz. Birleştirdiğiniz tarafı da silikon ile kenarlardan yapıştırarak hediyenizi tamamlayabilirsiniz.

El Yapımı Karpuz Şapka

el yapımı hediyelik eşyalar

Arkadaşınız ya da sevgiliniz için farklı hediyeler hazırlamak istiyorsanız kendi el emeğiniz ile ona sevimli bir şapka hediye edebilirsiniz. Bunun için onun sevdiği şekillerden faydalanabileceğiniz gibi kendiniz de renkli ve eğlenceli bir şey seçebilirsiniz. Dilerseniz hasır bir şapka ile çok farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Mesela şapkayı görseldeki gibi karpuz deseni şeklinde boyayarak çok şirin ve sempatik hasır şapka modelleri yaratabilirsiniz. Bunun için çok farklı desenler ve renklerde farklı farklı tasarımlar çıkarmak yine sizin elinizde olacaktır. Bu tarz hediyelerle arkadaşlarınız için kendi tasarımınız olan hediyeler verebilir ve onları sevindirebilirsiniz. Sadece şapkada değil, kıyafetler üzerinde de farklı uygulamalar ve boyamalar yaparak onları başkalaştırabilirsiniz. Çevrenizdekiler sizin yarattığınız bu güzel ve özel hediyelere bayılacaklar.

El Yapımı Aşk Notalı Çerçeveler

el yapımı hediye tasarımları

Eğer sevgiliniz ya da eşiniz için farklı ve orijinal bir hediye hazırlamak istiyorsanız sizin için çok orijinal bir hediye fikrimiz olacak. Onun yaşam alanını güzelleştirecek ve örenleri hayran bırakacak bir hediye vermek istemez misiniz? Eğer aşkınızı anlatmak için farklı yollar arıyorsanız bu el yapımı hediye tam size göre olacak… İki tarafı da cam olan bir çerçeve içerisine ikinizin şarkısının notalarını yerleştirerek ona unutulmaz ve romantik bir hediye verebilirsiniz. Buradaki notalar sizin aşkınızı anlatacak ve melodiler kulağınızın pasını silecek. Emin olun bu hediyeyi gören herkes orijinalliğinden bahsedecek ve yaptığınız güzel sürprizi anlatıp duracaklar. Sevgiliniz de hediyesini görünce oldukça duygulanacak. Dilerseniz bu çerçevenin içine onun için yazdığınız bir şiiri ya da mektubu da koyabilir ve hediyenizi bu şekilde verebilirsiniz. Belki de yanına küçük bir gül de sıkıştırabilir ve bu çiçeği ölümsüzleştirebilirsiniz.

El Yapımı Fotoğraf Çerçeve

el yapımı hediyeler kolay

Bu hediye de yapımı keyifli ve eğlenceli olan hediyelerden. Üstelik yapımı oldukça basit… Eğer arkadaşınız, sevgiliniz ya da eşiniz için bu tarz bir hediye düşünürseniz, hediyeyi hazırlarken de oldukça eğleneceksiniz…  Bu hediye için öncelikle çıtalardan istediğiniz boyutta bir kare ya da dikdörtgen yaptırmalısınız. Daha sonra bu çıtayı istediğiniz şekilde boyayabilir ya da kaplayabilirsiniz. Çıtalar sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak şekillenirken siz de çıtaların iki tarafına karşılıklı olarak çivileri çakabilirsiniz. Bu çivilerin aralığını fotoğraflar rahat rahat sığacak şekilde ayarlarsanız çok daha iyi olacaktır. Daha sonra bu çivilere karşılıklı ipleri gererek hat oluşturmalısınız. Hatlar arasındaki boşluklar eşit olmalıdır. Daha sonra küçük mandallar ya da ataşlarla tutturarak en güzel fotoğraf karelerinizden oluşan unutulmaz bir hediye verebilirsiniz.

El Yapımı Rengârenk ışıklı Şişeler

el yapımı hediyeler

Bir diğer orijinal hediye de el yapımı rengârenk ışıklı şişeler olacaktır. Bu hediye için öncelikle birkaç tane renkli ya da şeffaf şişe bulmanız gerekecek. Sonrasında da içine nokta spot ışıklar alarak şişelere ruh kazandıracaksınız. İsterseniz şişelerinizi kendiniz de boyayabilir ya da onlara farklı desenler çizebilirsiniz. Taşlar ya da deniz kabukları ile süslemek de elbette ki sizin elinizde. Aslında el yapımı hediyelerin hepsi sizin hayal gücünüze bağlı olarak çok fazla şekillenebilir. Yeter ki hayal gücünüzü kullanmak isteyin ve yeter ki üretmek isteyin. Bu şişelerin altına deniz ve balıklar çizebilir, sonra da ışıklarla renklendirebilirsiniz. Öncelikle istediğiniz karakterdeki şişeleri bulmak çok önemli.

Küçük Tatlı Saksılar

el yapımı hediye fikirleri

Bazen sadece küçük ve basit bir hediye her şeye değer… Tıpkı küçük tatlı saksılarda olduğu gibi… Birbirinden farklı ve güzel kaktüslere inanılmaz hediyeler oluşturabilirsiniz. Bunlar için küçük saksılar alabilir ve bu saksıları doğal renginde kullanabileceğiniz gibi kendi istediğiniz renk ve desenlerde boyayarak da farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Tabi en güzel ayrıntısı üzerine iliştireceğiniz notlar olacaktır. Bu notları ister yuvarlak tahtaların üzerine isterseniz de güzel bir not kâğıdına yazabilirsiniz. Eğer küçük ve ince tahtalar bulabilirseniz bunların üzerine yazacağınız notlar çok daha şık duracaktır. Daha sonra bunları kraft ip yardımı ile küçük saksılarınıza bağladığınızda hediyeleriniz hazır demektir. Bu şekilde birbirinden farklı desen ve renklerde küçük saksılar elde edebilir ve hediyelerinizi istediğiniz kişilere, güzel diklerinizle birlikte, verebilirsiniz.

El Yapımı Eğlenceli Kupalar

El yapımı hediyeler ve yapılışları

İşte size bir tane daha farklı ve eğlenceli hediye fikri. Bu hediyeleri hazırlarken hem çok eğlenecek hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız… El yapımı eğlenceli kupalar için bir yerden toplu olarak seramik ya da cam kupalar alarak işe başlayabilirsiniz. Bunları 10-20 adet gibi toplu alırsanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Daha sonra üzerlerine yazı yazabilmek için renkli kalemlere ihtiyacınız olacak. Kupanızın materyaline göre renkli cam ya da seramik kalemi alarak malzemelerinizi tamamlayabilirsiniz. Sonrası ise sizin yaratıcılığınıza kalmış. Dilediğiniz şekilleri bu bardakların üzerine uygulayarak harikalar yaratabilirsiniz. Ayrıca yaklaşan özel günler için farklı temalar bularak da çok değişik kupalar ortaya çıkarabilirsiniz…

Rengârenk Püsküllü Örtüler

el yapımı hediye fikri

İşte size bir orijinal hediye fikri daha… Rengârenk püsküllü örtüler ile arkadaşlarınızın, sevdiklerinizin ya da annenizin evine neşe vermeye ne dersiniz? Bunun için rengârenk yün ipliklere harikalar yaratabilirsiniz. Öncelikle istediğiniz renk ve desene sahip kumaşlar alarak yemek masaları ya da sehpalar için istediğiniz boyutlarda örtüler hazırlayabilirsiniz. Eğer siz dikişten anlıyorsanız bu iş çok daha kolay olacaktır çünkü dikiş için ayrıca ücret vermeyeceğiniz için maliyetini de azaltmış olacaksınız. Tüm bu kumaşları örtülere çevirdikten sonra şimdi sıra geldi işin en eğlenceli kısmına, yani ponponları ya da püskülleri hazırlama kısmına… Bunun için de farklı renklerde yünlere ya da iplere ihtiyacınız olacak. Tüm püskülleri hazırladıktan sonra bunları sırası ile, görseldeki gibi, kumaşınıza iliştirdiğinizde hediyeniz tamam demektir. Şimdi güzel bir paketleme ile bu güzel hediyeyi arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize dağıtabilirsiniz…

Tarçınlı Mumluklar

el yapımı hediye mumluk

Bir diğer farklı tasarım da tarçınlı mumluklar olacaktır. Arkadaşlarınızın ya da sevdiklerinizin evine giderken eliniz boş gitmek istemiyorsanız ve küçük hediyeler ile onları mutlu etmeyi seviyorsanız sizin için güzel bir fikrimiz var… Küçük ve tatlı mumluklarınıza başka bir karakter kazandırmak ister miydiniz? Eğer cevabınız evet ise sevdikleriniz için mis kokulu tarçınlı mumluklar hazırlayabilirsiniz. Öncelikle küçük mumluklar alarak ve için tealight mumlar alarak hediyenizin ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz. Sonrasında sıra gelecek çevresini süslemeye. Mumlukların çevresini tarçın çubukları ile çevreleyip bir ip ya da kurdele ile bağlayarak harikalar yaratmak sizin elinizde. Bu şekilde kolay ve eğlenceli bir şekilde hazırlayacağınız hediyelerinize küçük notlar yazdığınız kâğıtlar da ekleyerek hediyenizi daha sevimli ve özel hale getirebilirsiniz.

El Yapımı Püsküllü Kolyeler

el yapımı hediye kolye

İşte arkadaşlarınız ya da sevdikleriniz için hazırlayabileceğiniz bir özel ve güzel hediye önerisi daha; el yapımı püsküllü kolyeler. Bu kolyeler için birbirinden renkli boncuklar ve püsküller alarak malzeme listenizi tamamlayabilirsiniz. Ya da eğer dilerseniz püsküllerinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için sentetik ve farklı renklere ihtiyacınız olacağı için alışverişinizi bu yönde de yapabilirsiniz. Sonrasında, tüm malzemelerinizi tamamladıktan sonra,  işe koyulabilirsiniz. Öncelikle ipinize boncuklarınızı dizerek el yapımı püsküllü kolye yapımınıza başlamalısınız. Bu dizimi istediğiniz renk ve modelde yapabilirsiniz. Daha sonra boncukların dizimi bitince de uç tarafına kopçalar yerleştirerek kolyenin açımını kolaylaştırabilirsiniz. Ancak eğer kolyeyi uzun yaptıysanız kopça kısmını yapmanıza gerek kalmayabilir. En son olarak da hazırladığınız ya da hazır olarak aldığınız püsküllerinizi eklerseniz hediyenizi tamamlamış olursunuz.

Balkon İçin Tasarlanmış Küçük Saksılar

el yapımı hediyeler ve yapılışları kolay

Farklı fikirler arıyorsanız ve bu fikirlerin aynı zamanda eğlenceli olmasını da istiyorsanız balkon için tasarlanmış küçük saksılar hediye önerimizi kesinlikle dikkate almalısınız. Bu hediyeyi hazırlarken kendiniz de çok eğleneceksiniz. Üstelik hediyenizin görüntüsü ve tasarımıyla herkesi büyüleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle fon olarak kullanacağınız bir tahta parçasına ihtiyaç duyacaksınız. Bu tahta parçasını dilediğiniz boyutta ve kalınlıkta bulabilirsiniz. Sonrası için küçük cam kavanozlara ihtiyaç duyacaksınız. Bu küçük kavanozların bir kısmını kısa bir kısmını biraz daha uzun olarak seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kavanozları saksı gibi düşünerek içine toprak koyarak istediğiniz çiçekleri ekebilirsiniz. Hatta bazılarına sadece su koyarak içerisine çiçekler koyabilirsiniz. Daha sonra bu kavanozları kelepçeler yardımı ile tahtanıza birleştirebilirsiniz. İçine su koyduklarınızı şekildeki gibi üst tarafa yerleştirirseniz o çiçekler kötü oldukça yerine yenilerini koyabilir ya da tohumlandırmak istediğiniz çiçekleri de buradaki suda bekletebilirsiniz.

El Yapımı Bileklikler

el yapımı hediye bileklik
Yapımı kolay ve eğlenceli el yapımı bileklikler hazırlayarak sevdiklerinizi sevindirmek ve aynı zamanda boş zamanlarınızı değerlendirmek de istiyorsanız bu hediye tam sizin istediğiniz gibi olacak. El yapımı bileklikler için öncelikle seçtiğiniz bileklik modeline uygun olacak şekilde malzemelerinizi tamamlamanız gerekecek. Malzeme listenizi oluştururken ip, kopça, boncuk, aksesuar gibi detayları atlamamaya özen göstermelisiniz. Örgü şeklinde yapacağınız bileklik modelleri her zaman biraz daha kolay ve güzel olacağı için tercihinizi onlardan yana kullanabilirsiniz. Böylece hem yapımı sizi sıkmayan, eğlendiren hem de daha kolay yaptığınız şık tasarımlı bileklikler elde etmiş olursunuz. Eğer daha farklı modellerde yapmak isterseniz internetten başka modeller araştırarak değişik bileklikler de oluşturabilirsiniz.

El Yapımı Karizmatik Hediye Paketleri

el yapımı hediye kutusu

Sadece hediyeler yapmakla iş bitmiyor elbette ki sonrasında bir de paketlemesini yapmak ve o hediyeye karizmatik bir hava kazandırmak lazım. Bunun için aslında yapmanız gereken şeylerin hepsi de çok basit ve kolay… Öncelikle farklı renklerde paket kâğıtlarına ihtiyacınız olacak. Son zamanların en popüler paket kâğıtları Kraft, beyaz ve siyah renkte olanlar… Paketleri hazırlamak için kullanacağınız ipler de yine aynı renklerde olmalıdır. Beyaz kağıda siyah ya da Kraft renk ip, siyah kağıda beyaz ya da Kraft renk ip, Kraft kağıda da beyaz ya da siyah renk ip kullanarak kontrast oluşturmalısınız. Daha sonra da bu paketleri canlı ya da cansız çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Böylelikle hediyelerinize canlı bir hava da kazandırmış olacaksınız. En son olarak da hediyelerinizin üzerine yazacağınız küçük kartlar oluşturabilirsiniz. Ya da direkt olarak paketlerinizin üzerine renkli kalemlerle dileklerinizi yazabilirsiniz.

El Yapımı Cepli Hediye Paketleri

el yapimi hediye kutu
Hediye paketlerinde bir üst seviyeye geçmek ve farklı tasarımda bir hediye paketi hazırlamak istiyorsanız cepli hediye paketleri hazırlayarak çok daha farklı tasarımlara imza atabilirsiniz. Bunun için de öncelikle hediye paketlerine ihtiyacınız olacak. Daha sonra istediğiniz renklerde (tercihen Kraft, beyaz ve siyah renklerde) seçtiğiniz her hediye paketi için aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Öncelikle paketleme işleminizi yapmalı ve tercihen ip yerine bant kullanarak paketleme işleminizi sonlandırmalısınız. Sonrasında daha önceden hazırladığınız bir cep kalıbını alıp kağıdınızın üzerine koymalı ve kenarlarından birer cm pay bırakarak kesmelisiniz. Daha sonra o birer cm kısmını içeriye doğru katlayarak cep modelinize boyut kazandırmalısınız. Daha sonra ise bu katladığınız yerlerin alt kısımlarına yapıştırıcı sürerek paketinizin üzerine cebinizi sabitlemelisiniz. En son olarak da bu cebin içine koyacağınız not kağıdınızı hazırlamaya başlamalısınız. Şimdi bu not kağıdı için öncelikle cep modelinizin ölçüsünü kullanmalı ve ondan bir cm daha küçük bir kağıt hazırlamalısınız. Hazırladığınız bu kağıdı istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. En ucuna da küçük bir delik açarak oraya istediğiniz ipi geçirebilirsiniz. Tabi kağıdın üzerine not yazmalı ve cebin içine yerleştirmelisiniz. Göreceksiniz hediye paketiniz, en az hediyeniz kadar beğenilecek ve nasıl yaptığınız merak konusu olacak…

TEILEN

1 YORUM

Comments are closed.