Viski Soğutma Taşı Nedir? Viski Taşı Kullanımı ve Özellikleri

viski taşı ne işe yarar

Viski kültüründe viski taşı, içeceğin tadını güzelleştirmek ve daha iyi bir viski deneyimi sağlamak için kullanılmaktadır. Özellikle viskinin soğuk tercih edildiği kültürlerde çok kullanılan viski taşı, viskinin içimi sırasında uzun süre soğuk kalmasını sağlar. Gerçek taş kullanılabileceği gibi alüminyum gibi malzemelerden de imal edilebilir. Genellikle küpler şeklinde satışı yapılan viski taşı, zevk olarak viski tüketilen yerlerde sıklıkla bulunur.

Viski Taşının Özellikleri

Viski taşları, sadece viski için değil, diğer soğuk içimli içecekler için de kullanılabilir. İçinde, içecek içine karışan herhangi bir madde ihtiva etmez. Bu özelliği ile uzun süreli kullanım sağlar. Zaman içinde yıpranması ya da eskimesi olası değildir. Kaliteli bir viski taşı, uzun yıllar kullanılabilir. Viskilerde kullanılabilecek bir aksesuar olan viski taşı, küçük küpler, gerçek doğal taş görünümlüler ve minik ovaller şeklinde piyasaya sürülmüştür. Böylelikle viski taşı nedir, sorusuna yanıt verilmiş olunur.

viski taşı

Viski Taşı Nasıl Kullanılır?

Taşlar, minimum 2 sat, maksimum 4 sat buzlukta bekletilerek kullanılır. Buzluğun özelliğine göre taşınız yeterince soğuduğunda da buzluktan çıkarabileceğiniz ürün, direkt olarak kadehe konur. Tekrar kullanılabilme garantisi ile içkinizi bitirdikten sonra yıkayarak tekrar buzlukta bekletebilirsiniz. Bu şekilde viski taşı nasıl kullanılır, sorusuna yanıt verilmiş olur.

Viski taşının kullanımı sırasında dikkat edilecek bir unsur, taşların yıkanmasından sonra kurumasını beklemektir. Tekrar kullanım için taşların yıkanması gerekir. Islak taşı buzluğa koyarsanız, taşın etrafında buz oluşur ve buzlu taş viskinin kalitesini düşürür. Bunun yanında içkinizi bitirdikten sonra taşları yıkamadan buzluğa koyarsanız, taşı içine koyacağınız yeni içkide koku meydana gelmesine ve taşların çatlamasına neden olabilirsiniz. Taşların biten içki kadehinden çıkarılmasından sonra temiz su ile yıkanması, ardından kurumasının beklenmesi gerekir. Sonrasında buzluğa yerleştirebilirsiniz. Üstelik tamamen kurumuş taşların buzlukta kalma süreleri önemli değildir. Taşlar, kuru bir şekilde buzluğa konduğunda haftalarca zarar görmeden orada kalabilir. Viski taşı kullanımı bu şekilde gerçekleşir.

viski soğutma taşı

Viski Taşının 1 Kadeh Viskiyi Soğutma Kapasitesi

Viski taşının kullanım amacı viskinin uzun süre soğuk kalmasını sağlamaktır. Keyfi bir içki olan viski, hızlı tüketilmez. Çoğunlukla tüketilme hızı, bir kadeh için 30 dakikadır. Kişiye göre uzayabilecek bu süre içinde viskinin ilk anki soğukluğunu koruyabilmesi, keyifli bir içim için önemlidir. Viski taşları da bu yüzden buzdan daha büyük rağbet görür.

Viski taşı, klasik viskiye atıldığında genellikle viskinin sıcaklığı 21.6 derecedir. Viski soğutma taşı ile birleştiğinde, viskinin sıcaklığı taşı etkilemez. Bu nedenle uzun süreli soğutma işlevi görür. Standart olarak bir kadehe 3 viski taşı atılır. Araştırmalara göre başlangıçta 21 derece olan bir kadeh viskinin sıcaklığı, 3 adet viski taşı ile 1 dakika içerisinde 17.3 dereceye  kadar iner. Bu sıcaklık miktarını 20 dakika boyunca korur. 20. Dakikadan itibaren taşların ısısı düşmeye başlar. Bu nedenle bundan sonraki her dakikada sıcaklık artmaya başlar. Viski taşlarının süresinin bitmesinden sonraki 30. Dakikada viskinin sıcaklığı, ilk konduğu andaki gibi 21 dereceye çıkar.

Soğutma Kabiliyeti Açısından Buz İle Viski Taşının Karşılaştırması

Kullanılacak viski taşının özelliklerine göre değişiklik gösterse de, viski taşının türü soğutma kapasitesi üzerinde etkilidir. Viski taşı 21 derecelik bir viskiyi, 10 dakika içerisinde 4 dereceye kadar soğutur. Buz ise aynı derecede viskinin ısısını en fazla 13- 14 dereceye kadar soğutabilir. Ayrıca bu soğutma miktarı, kadehe konan buz ile bağlantılıdır. Çok az buz konması durumunda soğutmada istenen başarı elde edilemeden buzların erimesi söz konusu olabilir. En iyi viski taşı kullanımında bu dereceler 2’ye düşerken, en katı buz bile 2 dereceye kadar soğutamaz.

viski taşı nedir

Viskiye Etkisi Açısından Buz İle Viski Taşının Karşılaştırılması

Viski soğutmada buz kullanmak, viskinin sıcaklığına bağlı olarak buzun erimesine neden olacaktır. Bu nedenle viski sulanır ve kalitesini kaybeder. Sulanan viski, içen kişiye aynı tadı vermemeye başlar. Alkol seviyesi, içerisine giren su ile bağlantılı olarak düşer. Bu nedenle viskiden alacağınız tadın yoğunluğu da azalır. Viski taşlarının soğutma kapasitesi, viski taşı setleri içinde değişiklik gösterse de, buzdan daha yavaş soğutma sağlamaktadır.

Viskinin üretim süreçleri oldukça zorludur. Birden fazla işlemden geçmesi nedeniyle zor üretimli bir içki olan viski, buz ile buluştuğunda bu zorlu üretimin sonucu olan fermantasyonu kaybeder. Viskinin zor şartlarda üretilmiş olması, içine giren aromalar gibi eklemeler viskinin belirli bir karaktere sahip olmasını sağlar.

Kompleks aromalarla viskinin karakteri belirlenmiş olur. Ancak viskinin içine buz atıldığında, viskinin 0 derecedeki buz ile ani teması, karakterinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca buzdan viskiye yayılan su, viskinin değerini düşürür. Buzlu bir bardakta  içeceğiniz meyve aromalı Glenlivet 15, sahip olduğu parfümsü kokuyu size daha az hissettirecektir. Bu nedenle buzun, viskinin aromasını ve tadını bozduğu söylenebilir.Viski taşı, viskiyi sulandırmamasına ek olarak viskinin daha yavaş soğumasını sağlar. Böylelikle viski içindeki aroma daha iyi muhafaza edilir.

Viski Taşı Türleri Nelerdir?

Viski taşı türleri şu şekildedir:

  • Mermer viski taşı: Birden fazla çeşidi bulunan mermer viski taşı, geç soğuma ve geç ısınma özelliklerine sahiptir. Isıyı daha az yansıttığından uzun süreli viski keyfi yapacak olanlara önerilir. Ortalama buzlukta kalma süresi 4 saate kadar çıkabilir. Ancak kadehte soğuma süresi de aynı oranda uzundur.
  • Granit viski taşı: Mermer taşlar kadar uzun süreli ısı koruması sağlamasa da, kısa sürede viskinin ısısını düşürmeye yarar.Granit viski taşı, orta dereceli soğutma kapasitesinde sahip taşlardandır. Soğutucu içinde kalma süresi genellikle 2-3 saat arasındadır. Isıyı muhafaza ederek soğutma sağlama süresi de aynı derecede kısa sürer.
  • Çelik viski taşı: Kullanılmakta olan viski taşı çelik ise, acil viski tüketimlerinde kullanımı daha doğru olacaktır. Çelik viski taşları, hızlı soğur ve aynı derecede hızlı soğutur. Ancak ısıyı muhafaza etme yeteneği düşük olduğundan, viskinin ısısı aynı hızla yükselmeye başlar. Bu nedenle uzun sürmeyecek, keyif yapılmayacak viski kullanımlarında çelik viski taşı daha ideal olacaktır.

viski taşı seti

Viski Taşları Nasıl Satışa Sunulur?

Viski taşı satın almak için, setleri yada direkt olarak viski taşının kendisini tercih edebilirsiniz. Set ile birlikte alacağınız viski taşları, viski taşı çantası ile sizlere gönderilecektir. Setler genellikle kadeh, kadeh altı, maşa ve viski taşından oluşur. Viski taşları, farklı şekillerde piyasaya sürülmüştür. Kadehinizin şekline göre farklı viski taşları tercih edebilirsiniz.

Tam küre viski taşları genellikle alt kısmı oval olan viski bardaklarında kullanılmalıdır. Böylelikle dipte viski birikmesi olmadan soğutma, eşit olarak paylaştırılır. Ayrıca küre şekilli viski taşlarında ısının daha iyi muhafaza edildiği görülmüştür. Küp şekilli viski taşları daha çok uzun, kare biçimli bardaklarda kullanılmalıdır. Taşın bardağa uyum sağlaması durumunda bölgesel soğutma durumu ortadan kalkar. Viskinin tamamı soğutulmuş olur. Bunun yanında çoğu zaman viski taşlarının şekilleri, fiyatlarını etkilemez. Viski taşı fiyatları 40 TL’den 90 TL’ye kadar değişiklik gösterebilir. 6’lı paketler şeklinde satılan taşlar, kendi özel kutusunda sizlere gönderilir.

TEILEN