Yapımı Kolay 20 Yılbaşı Tebrik Kartı – Evde Yılbaşı Kartı Hazırlama

yılbaşı kartı

Zamana meydan okuyan yılbaşı kartpostalları ile sevdiklerimizi neşelendirmeye ve kışı biraz olsun ısıtmaya devam ediyoruz. Teknolojiye meydan okuyan bir zarf dolusu keyif yılbaşı tebrik kartları sayesinde her sene biraz daha güzelleşiyor. En güzel yılbaşı mesajları böyle el yapımı kartlarla veriliyor. Siz de dilerseniz hemen birkaç malzeme ile sevgilinize, ailenize ya da dostlarınıza yılbaşı hediyesi olarak böyle sıra dışı bir sürpriz yapabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Yılbaşı Hediyeleri

Yılbaşı kartı yapımı hakkında her geçen gün yepyeni bir fikre rastlıyoruz ve en tatlılarını bir araya getirmek istedik. Karşınıza çıkacak sayısız yılbaşı kartı örnekleri arasında dikiş malzemeleri ile yapılanlardan yalnız kağıt ya da fotoğraf kullanılanlara, simli modellerden alışılmış kalıpların dışına çıkmayı önerenlere kadar neler var neler… Bütün bu malzemeleri duyunca “eyvah fikri sevdim ama sahiden yılbaşı kartları nasıl yapılır ki” diye düşünüyorsanız harika ve basit tarifler aşağıda sizi bekliyor. Kim bilir belki bunlardan birkaçını kombine edip kendi tarzınızı bile ortaya koyabilirsiniz!

Sevimli Koca Noel Baba

yılbaşı tebrik kartı örneği

Harika yılbaşı tebrik kartı örnekleri arasından ilk seçimimiz bir klasik. Renkli kartonlardan ya da kumaşlardan uygulayabileceğiniz bir Noel Baba figürü. Sevimli, yuvarlak hatlı, tam da yılbaşı havasını yansıtıyor… Bu tasarım için kırmızı, beyaz, siyah, iki ton pembe, yeşil ve uçuk mavi materyale ihtiyacınız var.

Noel Baba için keseceğiniz parçalar kocaman bir bıyık ve sakal (beyaz), beresinin kürklü kenarı (beyaz), gözleri ve kemeri (siyah), beresiyle kenarındaki minik meyveler ve kıyafeti (kırmızı), yüzü ve burnu (pembe), yapraklar (yeşil) ile son olarak da arka plan olan mavi kısım. Arkaya sarı, açık gri, krem ya da simli herhangi bir kağıt ya da kumaş kullanabilir hatta bu renkten tüm kartpostalı kesip üstüne parçaları yapıştırabilirsiniz. Kemer, meyveler ya da şapka kürkünde farklı materyal kullanma seçeneğiniz de var.

Keçe kullanılması durumunda daha kabarık bir tasarım olacaktır katmanlardan ötürü ancak dengeli bir karma yaklaşım da öneriyoruz. Araya neşeli kumaşlar eklemek de size bağlı. Yılbaşı ağacı süsü, kırmızı kareli kumaştan bir bere ya da çiçekli ve yeşilli bir kumaştan (ya da hediye paketi kaplama kağıtlarından) yapraklar kesilerek esprili bir tarz denenebilir.

Özellikle meyveleri üç boyutlu boncuk ya da takı malzemelerinden yaparsanız iştah açıcı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Gözlere de hazır satılan komik gözlerden yapıştırarak kartınızı zenginleştirebilirsiniz. Bu haliyle oldukça çocuksu ve masum bir güzelliğe sahip.

Modern Çizimli Tebrik Kartı

yılbaşı tebrik kartları nasıl yapılır

Tam modern arayışlara cevap veren yılbaşı kartları örnekleri arasında düğme burun bulunuyor. En yalın ve şık tasarımlardan olan bu kartta kırmızı minicik bir düğmeyi elle çizilmiş olan tatlı geyiğin burnuna en son dikerek yapımı tamamlıyorsunuz. Geyiğin kirpikleri ve boynuzlarına asılı yılbaşı ağacı süsleri müthiş detaylar verecek. Açık renk, krem ya da beyaz kartona mürekkeple, mürekkepli kalemlerle çizimi gerçekleştirebilirsiniz.

Yalın olmasından ötürü keskin bir tarzı var ve bu da tasarımımıza güçlü bir hava katıyor. Bir yılbaşı yazısı ile tamamlanabilir hatta dilerseniz bir dörtlük bile ekleyebilirsiniz. Çizimi yapacağınızda markör ya da keçeli kalem gibi bir tercihiniz olursa ve renk kullanırsanız yalın tasarımı daha şirin bir hale getirebilme imkanınız var.

İsterseniz kırmızı burun taktığınız gibi boynuzlardaki süslerin birkaçını kırmızıya boyamak ya da geyiğin boynuna bir sıra kırmızılıkla vurgu vermek de kartpostal tasarımını ısıtabilir. Köşelere birer düğme, kurdele ya da minik birer aksesuar eklemek mümkün. Takı yapımında kullanılan minik ve hafif aksesuarları hakikaten boynuzlara dikebilirsiniz. Kolayca üç boyutlu bir karta dönüştürülebilir.

Miniklere Sihirli Kar Küresi

yılbaşı tebrik kartı yapımı

Sırada yılbaşı kartpostal örnekleri arasından çocuklarla beraber yapılabilecek çok sevimli bir başka model var: kar küresi. Öncelikle ailenize ya da miniklere ait bir fotoğrafı çoğaltıyorsunuz. Biraz karton, sim ve yapıştırıcıya ihtiyaç olacak. Kart postal için kestiğiniz kartonun ön yüzüne açtığınız yuvarlak boşluğa fotoğrafı yerleştirip bu çerçevenin içine kar küresi efekti vermek için sim ve pullar yapıştırmalısınız. Kürenin tepesine bir kurdele, çizdiğiniz altlığının kenarına yılbaşı süsleri ve kartın her yerine kar kristalleri ekleyebilirsiniz!

Sallayınca içindeki cümbüşle hayallere dalıp gittiğiniz bir kar küresinin masalsı atmosferini yakalamak için zıtlık barındıran yılbaşı konseptli fotoğrafları tercih edebilirsiniz. Miniklerin kostümlü fotoğrafları da bu dizayna yakışacaktır. Pulları da seçerken ya renk uyumu ya da yine biraz zıtlık katmak iyi fikir.

Zarif Kar Kristelleri

yılbaşı tebrik kartı
yılbaşı tebrik kartı

Vazgeçilmez kar kristallerinden bahsetmişken, üstteki örnekte keçe ya da kartonla yapabileceğinizi gördüğünüz kar kristallerini dikiş ya da nakış ipleri ve yünlerle de bu örneğimizde yapabilirsiniz. Her renk ip ve kartona açık olan bu tasarımda kartonun üstüne kılavuz noktalar belirlemek veya dilerseniz bir de minik şablonla nereye neyi yerleştireceğinizi tasarlamak akıllıca olabilir.

Rengarenk kristaller ve ışıltılı yıldızlarla kaplayacağınız ön yüzün şıklığı göz kamaştıracak. Dilerseniz arkadaki görüntüyü gizlemek için kağıt ya da ince bir kumaşla en son içten bir astar yapıştırıp profesyonel bir görünüm sağlayabilirsiniz. Keçe toplar, daireler, yaprak ya da ağaçlar gibi minicik detaylar eklemek de serbest.

Lacivert ya da bordo üstüne beyaz, sarı, altın tonlarda kar taneleri işleyebilir; kalın ipler için kılavuz noktaları sivri herhangi bir aletle delebilirsiniz. Metalik takı yapımı için kullanılan ipler, kağıt ipler ve koyu renk kalın kağıtlar muhteşem sonuçlar veriyor. Gökyüzünden ilham alın. Karlı bir kış manzarasının renkleri sizinle olsun.

Kışı Isıtan Renkli Düşler

yılbaşı tebrik kartları

Sıradan objeler ve naif yılbaşı kartı yazıları bu rengarenk modern tasarımda buluşuyor. Seriyi tamamlamak için zarif çizimleri küçük üç boyutlu detaylarla tamamlayabilirsiniz. Bereli bir figürün ağzından çıkan notalar şarkı sözlerine dönüşürken beresinin ponponu için gerçek ponpon kullanılabilir. İplerde asılı rengarenk çoraplar için gerçek bir ip gerebilirsiniz.

Dilerseniz “yeni bir yıl yeni bir ben” gibi minik motivasyon alıntıları da kartlarınızı inceliklerle dolduruyor. Yılbaşı ağacı ve yılbaşı ışıkları için de gerçek boncuk ve pullar da yapıştırarak boyut veren bir görünüm yakalamanız çok kolay.

Muhteşem Kolajlar

yılbaşı için tebrik kartı

Eğer yılbaşı kartına ne yazılır diye düşünerek kendinizi zorluyorsanız gösterişli kolajlar sayesinde sözleri basit tutup görüntünün sizin için konuşmasını yeğleyebilirsiniz. Tabii ki “iyi yıllar”, “mutlu yıllar” ve “2019” gibi minik yazılar bu kolajlara çok yakışıyor.

Kolajlar için tüm kumaş parçaları ve kağıt parçaları, minik boncuk ve pullar, gerçek kurutulmuş yapraklar, desenli kurdeleler gerekiyor. Çam ağacı ve hediye paketi konseptinde bir doğaçlama yapabilirsiniz. Buradaki püf noktası tüm artık materyallerinizi değerlendirmek…

Süslü Çamla En Kolay Kart

yılbaşı tebrik

Kırmızı kartona krep kağıt şeritleri piramit şeklinde pileli yapıştırarak ağacınızı ortaya çıkarın. Üstüne boncuk, metalik sicim ve dilerseniz sim ekleyerek süsleyin. Alt ve üst kenara kurdele yapıştırıp çerçeveleyebilir, dilerseniz mesaj da ekleyerek bu harika kartı hemen yapabilirsiniz!

Şimdi Tam Sim Zamanı

yılbaşı tebrik kartları

Basit ve yalın bir tasarım için pek çok yılbaşı kartında saat kullanılıyor. Rakamları hazır çıkartmalardan kullanabilir veya beğendiğiniz gösterişli bir yazı fontunu da çizebilirsiniz. Akrep ve yelkovanı sonsuz seçenekten kopyalayabilir kartondan yapabilir ya da gerçek akrep ve yelkovan bile kullanabilirsiniz.

Kadran çizdiğiniz kartpostalı yuvarlak ya da oval çerçevenin dışında kalan yerleri simle kaplayacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Vereceğiniz kişi için özel bir saati taklit edebileceğiniz gibi tam onikiyi vuran bir klasik de seçiminiz olabilir. Süslü akrep yelkovanlar ve rengarenk simler şimdi pek moda. Kadranla kartpostalın dışını iki farklı renkten yapmanızı da önerebiliriz.

Siyah kadran, simli arka plan ve dantel çerçeveyle aynı tonlarda dolaşan bir şıklığı kolayca yakalayabilirsiniz. Elinizdeki malzemeleri üst üste koyarak deneyin. Kadran rengiyle rakamlar görünebilir, çarpıcı, zıt renkler olmalı. Açık renk kadranlarda siyah, detaylı, gotik akrep yelkovanlar müthiş şık duruyor. Değişik fontları, rakam ve gerçek saatleri incelemek işinizi kolaylaştırır.

Yine bu tasarıma kumaş şeritten veya peluş bir çerçeveyle kurdele eklenebilir. Zevkinize kalmış, bu haliyle sade ve şık bir dizayn. Siyah sevenler bu fikre bayıldı. Zarif, derin bir görünüm için sadeliği elden bırakmayın.

Çiçek Açan İncili Yılbaşı

yılbaşı tebrik kartı hazırlama

Hazır kolajlardan bahsetmişken olaya biraz da inci, dantel, çiçek deseni karıştırmaya ne dersiniz? Yılbaşı kartlarınızda sıkıcı aynı renklerden sıkıldıysanız hemen kalıpların dışına çıkın! Kağıt, kumaş ve yapma çiçeklerden dallar yapabilir veya üst üste farklı büyüklükteki taç yaprak kalıplarından farklı desenlerde çiçek tabakaları kesip üst üste yapıştırarak daha üç boyutlu görüntüler elde edebilirsiniz.

Boyut kazandırmanızı sağlayacak bir diğer ipucu da inciler gibi (burada yarım inciler boncuk olanlardansa daha iyi oturmaları yüzünden tercih edilmiş) üç boyutlu görünen detaylar eklemek ve çizgili arka plan olarak kullanılmış. Dilerseniz buna benzer bir tasarımı siyah beyaz kareli ya da çizgili arka planlar üzerine de deneyebilirsiniz. Diğer seçenek de puantiyeli zarif bir paspartu olabilir.

Kedili Yeni yıl Miyavlaması

ilginç yılbaşı tebrik kartı

Siz de hayvanları çok seviyorsanız sevimli dostlarınızın komik fotoğraflarından bir kart yapmaya ne dersiniz? Kedi ve köpeklerin pati patiye yükselişinin çağındayız tabii ki yılbaşı kartlarına da bu yansıyor. Süsle dolu güzelim ağaçları devirmesiyle ünlü bu dostları yılbaşı kartına güvenle dahil edebilirsiniz. İster evcil hayvanlı bir aile portresi seçin isterseniz komik yılbaşı giysileri içinde onlar için bir fotoğraf çekimi düzenleyin.

Bastırdığınız fotoğrafı kare, oval ya da yuvarlak bir çerçeve oluşacak şekilde kestiğiniz boşluğun arkasından karta yapıştırın. Yine dilerseniz astarlayıp içeriden görünümünü güzelleştirebilirsiniz. Büyük bir mesaja en altta yer bırakabilir kocaman bir kurdele ile kartı tamamlayabilirsiniz.

Örnekte rast gele dalgalı çizgilerle arka plan doğal bir dokuya kavuşmuş. Bunun bi benzeri dantel bir çerçeve ya da renkli kartpostal kartonu kullanılarak da olabilir. Kumaş kapladığınız ön yüze, keçe ya da gerçek yapraklardan bir çerçeveye de fotoğraf eklemeyi tercih edebilirsiniz.  

Neşeli Yapımlar

Şimdi yılbaşı kartı hazırlama atölyenizi masanın üstüne kurmak için hazırlanın. İçinizden “aman canım yılbaşı kartları okul öncesi dönemde kaldı artık elime makas aldığım bile yok ne yani kartona sim mi dökeceğim” diyen bir olumsuz taraf var mı? Eğer varsa bile onu haksız çıkarabilirsiniz. Okulda öğrendiklerinizi hatırlamanın yılbaşı tebrik kartı hazırlama konusunda size çok faydası dokunacak ve hem de çıkan harika sonuçlara inanamayacaksınız. Hatta sevgiliye yılbaşı hediyesi düşünürken tıkanıp kaldıysanız bu sevimli fikirlerden biri mutlaka çok neşeli bir hediye ortaya çıkaracaktır!

Sizin de keyif aldığınız, mutluluğunuzu sevdiklerinizle paylaştığınız bu çok özel kartpostallar kışı ısıtmaya yeter. Sevimli dostlarınızdan en sevdiğiniz renk ve desenlere kadar her şeyi minik minik bu tasarımlara dahil edebilirsiniz. Kendiniz yapın, dünyanızı kartlarda yeniden yaratın!

TEILEN